sobota 16. května 2015

Konzole herní trh nebrzdí

Nedávný sloupek na Polygonu a několik debat na Facebooku mě přivedly k potřebě vyjádřit se k videohrám a konzolím. Základní předpoklad je jasný: „Herní konzole jsou zastaralé, Microsoft a Sony jsou tu navíc a brzdí vývoj.“ S takovým názorem se potkávám velmi často. Konzole jsou jednak uzavřené, ale také mají příliš malý výkon. Kdyby jich nebylo, tak jsou na tom hry lépe a ten vývoj jde dopředu rychleji. Vždyť třeba aktuální Zaklínač 3 je skvělým důkazem. Hra údajně prodělala downgrade, aby běžela na všech třech platformách (PC, XOne, PS4) skvěle a nebylo nutné vytvářet tři separované hry.


Ono to zní docela rozumně. Pokud postavíme počítač s GTX 980, do toho dáme nejnovější i7, SSD disk a DDR4 RAM paměť, tak skutečně postavíme bestiální stroj, který bude mnohem výkonnější než PS4, které má údajně trochu navrch nad Xbox One. Pokud se budeme pídit po výkonu, tak nejlepší PC bude mnohem výkonnější než nejlepší PS4, která je ale jen jedna. Musíme se ovšem ptát. Kolik hráčů bude mít takto silný počítač? Statistiky hráčů na STEAMu ukazují, že průměrné PC má grafiku na úrovni GTX 660, což je trochu lepší než jsem čekal, ale stále je to poměrně zastaralá grafická karta, která současné konzole nepřekonává. 

Hrubý výkon je ovšem jen jedním z možných pohledů. Co si o tom myslí vývojáři? Na jednu stranu by bylo hezké, kdyby mohli využít všechny ty nové vychytávky, se kterými inženýři a programátoři v Nvidii nebo AMD každý rok přijdou. Nemůžete ale vytvářet hru, kterou cílíte na ty nejlepší grafické karty současnosti. Hra by se měla budovat odspoda. Kdo je má cílovka? A jaký má stroj? Pokud je to PC, tak je to trochu problém. Pokud cílím na konzole, tak to je najednou všechno mnohem snazší. Vím přesně co mají doma a mohu to odzkoušet. A to je podle mě něco, co naprosto předčí veškeré skučení po nedostatečném výkonu. Stabilita. To co nabízí třeba Apple. Proč je iOS nejoblíbenější platformou pro vývoj mobilních her? Je to nejsnazší. Testování probíhá na několika málo přístrojích, komunita je ochotnější platit atd. Těch aspektů bude víc, ale jednotný HW mezi ně určitě patří. 

Pokud jsem vývojář, tak chci vědět, že si moji hru lidé zahrají. A obzvlášť indie vývojáři by měli za konzole děkovat, protože nemají prostředky na náročné testování. Pokud vyvíjíte na PC, tak se může stát spousta věcí – lidé mohou mít různě staré ovladače, mohou mít zavirovaný systém, mohou mít pomalý HW atd. Těch proměnných je prostě velká spousta. Následná technická podpora je také náročná. U konzolí tohle neřešíte. Všichni mají jednu stejnou krabici.


Malá myšlenková odbočka: Valve představilo svou platformu pro „počítačové konzole“, ale udělalo jednu zásadní chybu. Nenastavilo jasné a závazné HW parametry. Každá konzole je jiná a tím přicházejí o ohromnou výhodu. Když mám PS4, tak vím, že zakoupená hra mi poběží tak, jak vývojáři zamýšleli. To u těchto STEAM konzolí neplatí, stejně jako u počítačů. A to je veliká škoda.

Z pohledu hráče musí být konzole také výhodné. Opět jsme u toho, že s koupí konzole si zároveň kupuji jistotu, že si dalších cca 6 let zahraji nové hry bez problému a nemusím každý rok kupovat novou grafiku. Chci hrát? Koupím si konzoli a vím, že budu moci. Jsou tu ale i další výhody. Sony i Microsoft se snaží své hráče připoutat, což je ale ve výsledku také ku prospěchu hráčů. Na mysli teď mám prémiové služby PS Plus a Gold účet u Microsoftu. Podle mě není dobře, že jsou tyto placené služby vyžadovány pro online hraní. To by mělo být už v ceně hry, která multiplayer obsahuje. Jako předplatitel ale každý měsíc dostanete hry v ceně předplatného. Nechci, aby tento článek působil příliš tendenčně, ale při ročním předplatném to bude cca 110 Kč na PlayStationu měsíčně a každý měsíc dostanete několik her, které tuto cenu rozhodně převáží.

S tím se váže silná nevýhoda. Hry na konzole jsou prostě dražší. A to výrazně. AAA hra na současné konzole stojí při vydání průměrně 1700 Kč. Tady se už musíte rozhodnout, zda má smysl hry kupovat v den vydání, nebo si zvládnete počkat na slevové akce. Je to trochu vyváženo bazarovým prodejem, který u PC prakticky neexistuje. Hry nejsou vázány na účet a můžete je komukoliv půjčit (což s kamarády aktivně děláme) nebo i prodat. Valná část investice se vám tak po dohrání může vrátit. A stejně tak vy si můžete koupit téměř novou hru za mnohem menší cenu. Toto tedy není výhoda, ze které by byli nadšení vydavatelé, ale hráče potěší.


Za zmínku stojí také indie scéna. Dříve platilo, že indie existuje na počítači, protože tam se vyhne poplatkům a může fungovat skutečně nezávisle. Ještě k tomu ale platí, že ty nejlepší herní koncepty a myšlenky se objevují právě na nezávislé scéně a i v Microsoftu a Sony to vědí. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že PSN store je plný indie her, které jsou skvělé a stojí doslova pár korun. Co jsem slyšel, tak například Sony sám oslovuje zajímavé tvůrce a nabízí jim spolupráci. A to je něco, co může trhu jedině prospět. 

Závěr

Konzole nebrzdí herní vývoj. Grafika se dostala na takovou úroveň, že zásadní zlepšování prostě není potřeba. Hry dnes vypadají skvěle. Neříkám, že nemohou vypadat lépe, ale neměla by to být priorita. Tvůrci by se měli zaměřit na herní design, na příběhy, ovládání, pracovat s inovativními nápady a podobně. To je něco, co indie scéna zvládá skvěle s minimálními nároky na HW. A konzole přinášejí jistotu, že několik dalších let mohou tvůrci počítat s konkrétní sestavou. To platí i pro hráče, kteří se mohou spolehnout s tím, že jim zakoupená hra poběží prostě tak jak má. Neřeší se ovladače a nic okolo. Hry jsou na prvním místě, na což vsadilo Sony a uspělo. 

Nesouhlasím s tvrzením, že by konzole měly zemřít. Jsou službou jak hráčům, tak vývojářům. Pokud brzdí HW pokrok, tak jen na udržitelnou úroveň. Jinak by tu vládl zmatek.

1 komentář:

Likandro řekl(a)...

Celkově bych s článkem souhlasil, hlavně s tím, že se nemusím jako konzolový hráč/uživatel Applu o nic starat, ale pár věcí podle mě ještě stojí za zmínku, zdůraznění nebo zamyšlení.
Prvně si vzpomenu na článek designera z Puppy Games, kde velmi trefně říkal, že hráčům musí za devadesát devět centů poskytovat podporu hry, která ovšem spočívá v tom, že opravuje jejich počítač. Devadesát devět centů stojí dvacet minut vysvětlování aktualisace ovladačů. Krade to čas na vývoj a hráč by se dle autora zkrátka neměl divit, že hráči jsou pro vývojáře bezcenní.
Druhou věcí je prospěšnost pro nezávislou scénu. Měl bych na jednu stranu tendenci souhlasit a kdyby mě Sony oslovilo, ať jim udělám exklusivní hru na konzoli, asi bych neváhal ani minutu. Na druhou stranu jako hráč kvůli podobné politice řadu titulů zkrátka nemám možnost vyzkoušet. Za zmínku navíc stojí také prodeje: společnost That Game Company, pokud vím, po hře Journey nakonec zkrachovala, protože zisky nepokryly náklady. Nutno dodat, že vývoj trval 3 roky, tj. byl asi třikrát delší, než měl být, ale stejně to platí jako příklad, ke kterému by nedošlo, kdyby vývoj exklusivní nebyl.
Takže celkově souhlasím, každopádně určitý vykřičník bych si u vývoje na konzole přeci jen nechal. :-)