úterý 29. prosince 2009

Konec roku, blázním i já!

A je to tady. Přišel konec roku 2009 a všichni blázní. Jedni posílají PFka a otravné SMS neustále dokola (to už máme snad za sebou :)), jiný tvoří žebříčky nejlepších her, filmů, hudby a kdejaké krávoviny, aneb "Pojďme najít nejlepší prd roku". Proč se nepřidat? Udělám taky svůj seznam zážitků. Nejprve vyberu pár, pro mě nejlepších, filmů tohoto uplynulého roku.


10. Vzhůru do oblak
Vzhůru do oblak je jednoznačně nejlepší digi animák tohoto roku. Pixar ukázal, že je králem ve svém oboru a vzal nás na poutavou cestu jednoho nervózního staříka, co si plní své sny z dětství. Prostředí Venezuely, vtipné hlášky, napínavá akce a pes Dug zařídili perfektní zážitek :). Spousta recenzí tento film strhala, mě naopak nadchl.


9. Public Enemies
Gangsterka, jak se patří. Christian Bale a Johny Depp určitě mají podíl na tom, že se mi tak líbila. Prospěla i digitální kamera a luxusní zvuk. Přestože film byl poněkud dlouhý, nenudil jsem se. Herecké výkony jsou opravdu autentické a hlavně Johny Depp, který ihned přehlušil mého oblíbeného Balea, vynikal.

8. Na Odstřel
Film z trochu jiného šálku. Zde se jedná o klasickou kriminálku. Inu, zas tak klasická není, když se dostala do toho výčtu. Důležité je výborně zpracované téma a podle mého skvělé herecké výkony (Crowe a Affleck). Ač podobné filmy nevyhledávám, tak zde jsem se nenudil a celou dobu mě film bavil. Nic takového jsem nečekal, bylo to velmi příjemné překvapení.


7. Watchmen
A tady už se jedná o klasickej Hollywood. Není to myšleno nijak špatně. Pro mě prostě klasická komixárna, jak to má být. Snydera mám opravdu rád, hlavně po filmu 300. Zde byla použita stejná technologie, jen to vypadá mnohem lépe. Musím říct, že jsem si film celou dobu užíval. Možná je to i tou surovostí, jakou je předkládán.


6. Star Trek
V půlce tohoto roku přišel scifi snímek, od kterého jsem moc neočekával. Až to může znít divně, ale původní Star Trek opravdu rád nemám, nikdy se mi nelíbil. Možná i to přispělo tomu, jak na mě tento nový remake zapůsobil. Epické bitvy, luxusní efekty, kvalitní herci a famózní zpracování vás v kině dostane natolik, že to musíte vidět znovu a s DVD si jen tak nevystačíte. Jeden z důvodů ke koupi Blue-ray mechaniky. Možná by si tento film zasloužil stát na vyšších příčkách, ale to by zase vypadalo, že jasně nadržuji sci-fi :)).5. Coraline
Koralína udělala něco neuvěřitelného. Vzala skvěle vymyšlený fantasy svět a spojila ho s tím naším. Což samozřejmě není nic nového. Viděli jsme to již v Alence v říši divů atd. Důležité je zpracování a vůbec styl vyprávění toho děje. Vše je to tak krásně barevné a zároveň tajemné. Možná bych mohl říct, že mi až chvílemi běhal mráz po zádech. Skvělá je rovněž stará dobrá ruční animace. Vedle über-super-moderních 3D animáků Coraline svým plastelínovým zpracováním určitě vyniká. Alespoň pro mě.4. Hanebný pancharti
Tarantino je opět tady! Jinak se to snad ani nedá říci. V tomto snímku je přesně vidět, co je to za prase. Rozhodně mu to nemám za zlé, pobavil mě jako nikdo. Vidíme zde odkaz z jeho předchozích filmů (Pulp Fiction viděl snad každý), parádní nápadité dialogy, velmi silné charaktery a rázná akce. U tohoto filmu snad nemám co vytknout. Bavila mě každá jeho část a když se na něj koukám znovu, baví mě stále.


3. AVATAR
Ach ten Avatar. Zamotal mi hlavu. Do tohoto filmu se snad nejde nezamilovat. Řadím ho až na 3. místo z jednoho prostého důvodu. Když jsem podruhé odcházel z kina, zůstal ve mě takový pocit, že tomu něco chybí. Až je to neuvěřitelné, u tak komplexně promyšleného filmu. Děj se mi líbil, je inspirován poměrně starou knihou, prostě takovej old-school souboj dobra a zla. Technické zpracování je naprosto revoluční, to jsme prostě ještě neviděli. A celé je to  megalomansky epické. Jednoznačně pecka roku.


2. Milionář z chatrče
Tak a teď se asi spousta z vás pozastaví. Opravdu to myslím vážně. Spousta lídí tento film asi odsoudí, ale mě dostane pokaždé, co ho vidím. Ze začátku je to jedna veliká jízda, záběr střídá záběr, vše má rychlý spád a neuvěřitelně vás to vtáhne do děje. Navíc zde nejsou žádní známí herci, což je určitě taky veliké plus. Záběry ze slumů jsou neuvěřitelně uvěřitelné (výborné spojení :D). Taky to nedostalo tolik oskarů pro nic, za nic. Kdo tento film minul, určitě o dost přišel. Kdybych měl něco vytknout, tak to budou závěrečné titulky, které by klidně dokázali odbourat celý film.
1. District 9 
Zde to bylo opravdu těžké. Avatar nebo District? Nakonec jsem se rozhodl pro District 9, protože ten měl právě "to něco", co scházelo Avataru. Kdybych to měl říct, jak neandrtálec, tak u Avataru jsem říkal "Wow" a tady jsem měl celou dobu otevřenou pusu, oči dokořán a čekal jsem, jak to celé dopadne. Opravdu .. nekecám. Ještě se mi nestalo, že bych v kině nedopil pití a nesnědl popkorn. Zde to bylo poprvé .. u sledování tohoto filmu jsem nemyslel na nic jiného. Je to až neuvěřitelné, co Neill Blomkamp dokázal za takové peníze udělat. Samozřejmě dalším kladem je absence známých tváří.

10 komentářů:

Káťa řekl(a)...

wow.. tak většinu sem neviděla lol :D koralína pecková, vzhůru do oblak, avatar, pancharti a milionář taky :)) a na ten zbytek teda eště musim kouknout no..

Likandro řekl(a)...

Jak tak na to koukám, vkus máme na filmy výrazně jiný : )) ...

No což, život by byl nuda, kdyby všichni měli tak skvělý a vytříbený názor jako já :D :D :D
(radši jich dám ještě devět do závorky: :D :D :D :D :D :D :D :D :D )

Petr Vojtěch řekl(a)...

Liki: Souhlasím :). :P

Káťa: 5/10 je polovina, což není "většina" :P :D.

parekvrohlikkju řekl(a)...

Avatár - "děj je inspirován poměrně starou knihou?" Jakou? Nemůžu se to nikde dočíst (i imdb mlčí) ale tipuju si trilogii Franka Herberta...

Petr Vojtěch řekl(a)...

Napsal ji Edgar Rice Burroughs v roce 1912 a je to http://cs.wikipedia.org/wiki/Barsoom :)

Petr Vojtěch řekl(a)...

Jen dodám .. je to příběh Johna Cartera, který se vydává na Mars, aby se zde přidal k domorodým obyvatelům a nakonec jim vyhrál válku :D.

Navíc .. Carterův příběh si vybralo i studio PIXAR, jako předlohu pro svůj první hraný film. Možná se dočkáme ještě větších a lepších efektů, než v případě AVATARa .. zatím je jasné jen to, že to všichni budou srovnávat a považovat za vykrádačku. Což je samozřejmě hloupost. :).

parekvrohlikkju řekl(a)...

Aha, dík za info. Já že ta trilogie od F.Herbera se odehrává taky na Pandoře, hrdina planety se jmenuje Avata, a hlavní rostlina planety je inteligentní vodní řasa přenášející informace elektrickýmu pulsy...

Jenn řekl(a)...

Coraline mě zaujal také, a hrozně se těším na českou Adventuru, špetku inspirovanou touhle čarodějkou.

http://www.ceske-hry.cz/forum/viewtopic.php?t=1663&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Petr Vojtěch řekl(a)...

parekvrohlikkju: Já si myslím, že inspirací bylo ze všech stran dost :).

Jenn: Little Big Misadventure sleduji :). Milan je borec.

zoomfire řekl(a)...

Coraline je pecka, viděl jsem ji v angličtině a od té doby přemýšlím nad příjmeními ... "why you born" ... Startrek mě trochu zklamal v příběhu, prostě motivace padoucha se mi zdála dětinská, to už jsem víc pochopil toho majora v Avataru, tam bylo vidět, že je to idiot, u ST se záporák tvářil jak inteligent a byl to ještě větší magor.