středa 8. ledna 2020

Filmy roku 2019

Minulý rok jsem vynechal. A přestože už do kina nestíhám chodit tak často jako dříve, letos jsem se rozhodl vrátit k tradici a sesumírovat seznam 10 nejlepších filmů, které jsem v roce 2019 viděl. Bude to ale trochu podvod, neboť jsem se rozhodl zařadit Netflix a dokonce i nějaké seriály. 

10. The Two Popes
Netflix letos bodoval a konverzačka Dva papežové mě velmi mile překvapila. V mnoha ohledech jde o fikci, která se skutečnosti jen blíží a celé ono nečekané předání úřadu papeže velmi idealizuje. To však nemění nic na tom, že se na film výborně dívá, dialogy mají jiskru (a to i přes pokročilý věk obou protagonistů) a rozhodně nepůsobí banálně. 
9. Star Wars: The Rise of Skywalker
Přiznávám, poslední díl Star Wars se mi líbí (a mám pocit, jako by na tom mělo být něco špatného). Na celé závěrečné trilogii je sice trochu vidět absence jasných a vyvíjejících se motivů, ale v kině jsem se ani chvilku nenudil. Myslím, že se J.J. Abrams nemá za co stydět, akční scény v žádném případě nejsou nepatřičné, některá příbuzenská odhalení ve výsledku také nejsou nepředstavitelná a celý závěr mi přišel nejen dostatečně uspokojivý, ale i nezbytný. 

8. Green Book
Jeden z nejlepších filmů roku 2018 jsme u nás mohli vidět jako tradičně až v roce dalším. Páni, už je to tedy skoro rok. Co mi za tu dobu utkvělo v hlavě? Vynikající herecké výkony, parádní atmosféra a hezký lidský příběh. Myslím, že bude nejvyšší čas se k filmu zase někdy vrátit. 
7. Chernobyl
Temný, mrazivý a surový. Černobyl možná nebyl vždy dokonale věrný skutečnosti, ale byl asi první, který pohlédl za závoj jedné z největších ekologických tragédií v Evropě. Seriál pracuje skvěle s atmosférou a při některých situacích doslova mrazí. Celé je to navíc parádně natočené a zahrané. Navíc mě to donutilo sáhnout po nové historické knize, která mi celou událost zasadila do ještě širšího kontextu. Doporučuji. 


6. Once Upon a Time in Hollywood
Už to tak bývá, že exponované snímky jsou často kontroverzní, což potkalo i Tenkrát v Hollywoodu. Bavil jsem se s lidmi, kteří měli problém to dokoukat, případně je znechutil konec. Tarantino skvěle navozuje atmosféru doby a umí výborně pracovat s napětím. Navíc se nemůžu rozhodnout, jestli byl ve filmu lepší DiCaprio nebo Pitt. 


5. Rocketman
Rocketman je snovější a muzikálovější, než třeba Bohemian Rhapsody a osobně mi také více sedl. Ke své hvězdě je film vstřícný, ale viděli jste někde Eltona v poslední době? Kdo by mu nechtěl dopřát šťastný konec? Biografie tu trochu ustupuje náladám a obecnějším tématům, čemuž se plně podřizuje i hudba. Na Rocketmana nesmíte koukat, pokud doufáte ve věrnou biografii, ale když chcete umělci trochu nahlédnout do duše. A přiznám, že zrovna během psaní tohoto článku mi hraje soundtrack z filmu. 

4. Joker
Byla letos výraznější role, než kterou předvstavil Joaquin Phoenix v Jokerovi? A zaslouženě! Vážně doufám, že se studio nepokusí zasadit ho do dalšího filmu s nějakým „hrdinou“. Joker tu hraje ústřední roli a rozptýlení nepřipouští. Svou hru hraje nejen s postavami ve filmu, ale rovněž s divákem, který si tak nikdy nemůže být jistý, jestli sleduje realitu nebo fikci. A možná jsem byl nakonec rád, že za tento závoj nakonec najde vždy dokonale zahlédnout a klamání jsem si plně užil. 

3. Marriage Story
Kylo Ren podruhé. Manželská historie je dalším z letošních překvapení od Netflixu (Irčana jsem bohužel ještě nezvládl). Je to romantický film? To bych úplně neřekl. Po silném začátku (kdy sledujeme vyznání lásky obou protagonistů) následuje hořké rozčarování, že i to nejhezčí může časem zešednout a odejít. Je to film o rozvodu a jeho těžkostech, na který jsme se z nějakého důvodu rozhodli s Nikčou podívat den po zásnubách. A doporučil bych ho všem, kteří něco takového mají rovněž v plánu. Adam Driver i Scarlett Johansson tu mají neskutečně silné herecké momenty a určitě jim pomáhá i bravurní scénář. 

2. The Dark Crystal: Age of Resistance
Temný krystal je mým překvapením roku. Původní film jsem neviděl (až nyní) a ze seriálu jsem si doslova sedl na zadek. A nebál bych se ho přirovnat k Pánovi Prstenů. Postupně se rozvíjí temný fantasy příběh, který má silné (a zajímavé) postavy, nechybí mu zcela epické momenty a místy je děsivý, až se mi svíral žaludek. Vizuální zpracování je bravurní. Kdo by čekal, že loutková animace může v roce 2019 vypadat tak skvěle? Pomáhá tomu vynikající soundtrack, dobré herecké obsazení i gradující napětí. A když se pak podíváte na (původní) film, celý jeho začátek se vám posune do mnohem děsivější roviny. Hra o Trůny se může jít vycpat. 

1. Le Mans '66
Na první místo ale stejně dávám Le Mans, ve kterém naprosto exceluje Christian Bale. A přestože mě automobilová tématika nikdy moc nezajímala, filmu nechybí vzrušení a napětí. Bavil jsem se od začátku do konce a dost možná bych ho hodnotil lépe než (taky skvělý) Rush. Nutně tragický konec je navíc podaný klidně a civilně. James Mangold prostě ví, jak pracovat s emocemi a já se nemůžu dočkat, co natočí příště. 


Bonus
Netflixový Zaklínač se podle mě taky opravdu povedl. Cavill je pro mě od nynějška Zaklínačem, a když jsem se teď vrátil ke knihám (jak jinak), prostě ho tam nemůžu nevidět. Jako dlouholetý fanoušek jsem nadšen a chci více. I když tu a tam se nějaká ta drobnost nepovedla. Loni jsem také objevil nejlepší (dobře, tady přeháním) knihu. Co knihu, trilogii! Problém tří těles je skvělou rozjížděčkou nejnápaditější scifi za… nejnápaditější scifi všech dob. Druhý (Temný les) a třetí díl (Vzpomínka na Zemi) jsou ještě lepší, ucelenější a zhltnul jsem je jedním dechem.

Žádné komentáře: