neděle 13. února 2011

FilmPost

Ach, opravdu se omlouvám, ale nějak mě poslední dobou chytla filmová tématika a píšu hlavně o ní. Byl jsem opět v kině a viděl pár novějších i starších kousků, mám chuť se k nim lehce vyjádřit. První z nich bude "horká" (u nás) novinka:

Black Swan
Nezačal jsem zrovna snadno. Nový film Darrena Aronofskyho se od dob Requiem for a dream lehce posunul a tentokrát se zaměřil na psychologickou stránku hlavní postavy. Děj se odehrává "v hlavě" baletky, která neustále dře, chce být nejlepší a všechno ostatní jde stranou. Když konečně dostane hlavní roli v novém pojetí Labutího jezera, strhne se okolo ní opravdový zmatek. Důležitou změnou je, že tentokrát bílou i černou labuť hraje jeden člověk a ona musí projít velikou změnou, aby byla schopna zahrát svůdnou a nespoutanou černou labuť. Problémem je, že vše co zná je balet. Ale je natolik pedantská (k sobě), že nezná intimní život, neokusila neřest a navíc žije s matkou, která o ni až přehnaně dbá a dost se jí plete do života. Film ukazuje, jak se Nina prolíná se svojí rolí, jak prochází emocionální změnou, jak konečně dospívá a vzpouzí se matce. Důležitou roli hraje nová tanečnice Lily, která je přesnou ukázkou Černé labutě a jejich vzájemné pouto a vypjatý vztah pomáhá Nině v probuzení. Vynikající střih, herecké výkony a fantastický podkres Čajkovskijho. Jednoznačně nutnost pro každého fanouška "složitějších" filmů. 

Na Vlásku
Animovaná tvorba mě neustále fascinuje. Je pravda, že rozmachu 3D grafiky příliš neholduji, ale některé snímky opravdu stojí za to. A jedním z nich je právě nová verze původně německé pohádky Rapunzel. Komediální muzikál s klasickou Disneyovskou animací, to je něco! Koněčně zase snímek, který mě totálně očaroval. Přestože Jak vycvičit draka bylo také fantastické, Na Vlásku má ještě něco navíc, co se mi neuvěřitelně líbí. Asi to bude ta naivita, která celý příběh provází. Možná i bourání základních představ o hrdinovi, naštvaně vypadajících lotrech atd. Navíc kůň a chameleonek (žába) jsou opravdu povedení. Dokonce i zpívané pasáže se mi líbily. Pokud jste alespoň trochu romantická duše a rádi se pobavíte u animáku, Na Vlásku je perfektní volba. 

To samozřejmě není vše, pokračování... někdy jindy :). 

Žádné komentáře: