pondělí 30. srpna 2010

Mafia 2

Mafia je všude. Doslova zaplavila svět a to je možná ten důvod, proč je u nás trochu nešťastně přijímána. Lidé křičí, protestují, hází imaginární banány na vedení Take Two, že jim vzali Mafii, ale kde je zakopaný pes? Opravdu je ta hra tak špatná? Už to není Mafie, jak ji známe? Schválně jsem se pustil do prvního dílu, abych mohl obě hry porovnat.

Je tu jeden základní problém. První díl Mafie, té úžasné, fantastické Mafie, je prostě zidealizovaný. A od toho se odvíjí spoustu dalších faktů. Je poměrně vtipné pročítat ty rozbouřené názory na všemožných herních fórech. Věřím, že někdo z vás už Mafii 2 hrál, a tak má svůj vlastní názor, ale při hraní jsem se o jednom ujistil. Hned po pár misích jsem věděl, že se mi do rukou opět dostává práce od Illusion Softworks (2K Czech) a žádný americký vydavatel hru výrazně nepošpinil. Proč také? Jak se říká, moderním trendem je zjednodušování, platí to u Mafie? Nevšiml jsem si. Teď jsem dohrál první díl a loadoval jsem při něm o mnoho méně než při díle druhém. Celkově mi obtížnost přišla v dvojce ještě vyšší, což jsem sám nečekal. 

Zkusím se zaměřit na nějaké body, které se na fórech objevují. Tak třeba jízdní model. Není sporu o tom, že Mafia 2 přináší arkádové ježdění, auta jsou nyní svižnější a poměrně dobře se ovládají. Co první díl? Podle mnohých se 'tenkrát' v jedničce auta chovala realisticky a jízda byla mnohem zábavnější. Problém je v tom, že auta v prvním díle jsou pomalá, špatně brzdí, občas nevyjedou kopec a po silnici kloužou. V tom nevidím nic lepšího. 

Ach ten dabing. Ano, Mafia má lepší dabing než dvojka. Ale jen v nějakých směrech. Co se týče stránky technické, tam jednička neskutečně zaostává. Každý dabing má jinou hlasitost a v některých rozhovorech není přes pozadí ani slyšet. To mi dost vadilo, protože jsem musel zapnout titulky. Ve dvojce je dabing udělán profesionálně, jen s horšími herci. Pravda je, že Vašut a Rychlý jsou nepřekonatelná dvojka. 

Ohromná nevole je proti bugům, které prý dokonce brání dohrání hry. To je trochu zvláštní, protože ani já ani nikdo z mých kamarádů s tím problém neměl. Občas se zasekne doprava, stane se nějaký fail u chodců, ale nic neobvyklého. Nevím, jestli cracklá verze obsahuje chyby (častokrát tomu tak je), ale já jsem si nějakých závažných při hraní originální verze nevšiml. To už na tom byl hůře Mass Effect 2. 

Co se nabízí dál? Lidé remcají nad délkou. Rychlým průletem se dá M2 projet za slušných 11 hodin, což není závratně mnoho, ale ani málo. Jednička byla delší, ale jen o kousek, a vzhledem k posunu technologie se jedná spíš o skvělých jedenáct hodin. Důležitým faktem je i to, že podle mnohých chybí Jízda. Já ji dostal. Copak si nikdo nevšiml, že skoro v každé kapitole je místo pro vlastní počínání? Hláška "Až budeš hotov, jeď domů" nás provázela skoro neustále. Co za tu dobu dělat? Většina hráčů okamžitě zamířila k domovu, protože hltala příběh, ale pak si stěžují, že nemají Jízdu. Město nabízí to, co jednička v Jízdě neměla. Můžete dělat bokovky, vydělávat si, utrácet, vykrádat, střílet se s policíí, mafií, chodit do podniků, krást auta, tunit je, měnit oblečení atd. Je toho spousta a všichni to přehlížejí. 

Trochu tu první díl shazuji, ale nemyslím to zle. Mafia je (byla) úžasná hra, ale doba jde dál a všichni se musí přizpůsobit. I teď se mi hrála dobře, ale našlo se i pár věcí, kde jsem zuřil, tenkrát mi to nepřišlo, ale AI nepřátel je opravdu špatné. Dvojce je to také vyčítáno, ale je na tom mnohem lépe. Dalším problémem jedničky je střílení. Něco tak hrozného jsem dlouho neviděl :D. Opravdu, střelba je krkolomná, nepřesná a nudná. V tom mě dvojka nadchla. Bavil jsem se mnohem víc, než u Mass Effectu 2, který má model střelby obdobný.

Přitom hra nabízí mnoho, ten potenciál tam doopravdy je, jen ho musíte najít. Hledání plakátů, Playboyů a dalších maličkostí je skvělá zábava. Grafika je úžasná a animace zábavné. Postavy jsou skvěle propracované a každá vám určitě přiroste k srdci. Pokud DLC nabídnou další mise, nebudu se bránit. Mafia 2 mě nachla, je velmi podobná prvnímu dílu, jen jde s dobou a celý model vylepšuje. Zvláštní, že jsou na ni tak negativní názory. Lidé by neměli jen slepě koukat do minulosti, to značí o jejich mělkosti. Neberte toto jako nějakou recenzi, spíš jsem se zarážel nad tím, proč je hra přijímána špatně. A určitě jsem nevyjmenoval vše. Kdyby ze mě někdo chtěl vyrazit bodové hodnocení, tak vykřiknu "Výborné, 9/10". A teď šup se do ní pustit znova, na Těžkou obtížnost a pořádně využiju nabídek města :).

Mafia 2 je stále 'naše' skvělá a hlavně česká hra! Pojďme ji raději podpořit, protože si to zaslouží.  

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

100% suhlas takto to vidim aj ja. Aj ked ja som hru hral najprv hlavne kvoli pribehu hned na tazku obtiaznost a nerobil som vedlajsie moznosti velmi ale aj tak je ich tam dost a mesto je uzasne.

Anonymní řekl(a)...

Také s tebou souhlasím :)
Já jsem jedničku nedohrál, takže nemůžu porovnávat, ale dvojku jsem si skvěle užil, což se nestalo už hodně dlouho :)
Naprosto úchvatný příběh( na který jsem nakonci samozdřejmě nadával, co si to dovolují, neříct nám co se stalo s Joem :D ) a perfektní živé město mě naprosto dostali.
Také nesouhlasím se slabou inteligencí nepřátel :) Policisté se chovají tak jak mají( prostě do vás nabíhávjí a mezitím přivolávají posily), gangstři se kryjí a mafiiání se kryjí a přebíhají :) jen s chodcema ( a někdy i protijedoucíma autama) se mi to někdyy zdálo dost slabý :)
Kdyby moje slovo mělo nějakou váhuna herní scéně, dal bych Mafii 97% :)
Odečítat hře procenta za něco co nemá, co vývojaři řekli, že tam má být, mi připadá zbytečné( npř. vedlejší mise) a hloupé, protože se autoři aspoň mohli zaměřit na zbytek hry.
Mikoláš" Mikefiser" Fišer